ARAPSAÇI

    Kıvırcık yapraklı, yeşil renkli ve lezzetli bir çeşittir. 15-20 cm çapında baş yapar ve ortalama 300 - 400 gr ağırlığındadır. Erken sonbahar ve sonbahar ekimlerine uygundur.

OLENKA

    Sonbahar ve çok erken ilkbahar yetiştiriciliğine uygun, ilk gelişimi hızlı, kıvırcık tip bir marul çeşididir. Yapraklar orta koyu yeşil renkli ve boldur. Kök yapısı kuvvetli olup, ılıman iklimlere adaptasyonu yüksektir. Soğukta sararmaya karşı toleranslıdır ve geç sapa kalkar. Pazarda albenisi yüksek ve verimli bir çeşittir. Yaz yetiştiriciliğinde kullanılmaz.

KIVIRCIK

    Kıvırcık, dalgalı yapraklı, yeşil renkli, gevrek ve çok lezzetli bir çeşittir. Baş ağırlığı 400 - 500 gr olup, normal şartlarda 65 - 70 günde hasada gelir.

YEDİKULE

    Yeşil renkli, geniş oval yaprakları ile sıkı ve dik göbek teşkil eden, gevrek ve çok lezzetli bir çeşittir. Göbek kısmı sarı renkli, göbek bağlaması çok iyi ve soğuğa dayanıklıdır. Baş ağırlığı ortalama 800 gr olmakla birlikte, normal bakımda 1,5 - 2 kg.'a kadar çıkabilmektedir. Normal şartlarda hasada gelme süresi ekimden itibaren 100 gündür.

MAHİR OKUR
ZİRAAT MÜHENDİSİ
2006 ©